24 Kasım 2020 Salı
Ana Sayfa Blog

Bilişim Vadisi’nden Girişimcilere Kaçırılmayacak Bir Çağrı Var

0

Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi olan ve milli teknoloji hamlesiyle dünyayı değiştirecek nitelikteki faydalı teknolojilerin ulusal ve uluslararası alanda öncülüğünü yapmayı hedefleyen Bilişim Vadisi’nden girişimcilere bir çağrı var!

Online Ön Başvuru Yapılması

* Medikal, Gıda, İletişim ve 5G, Robot Otomasyon odağındaki projelerin başvuruları beklenmektedir.

Kurul Tarafından Ön Değerlendirme

*Değerlendirme aşamasında teknoloji odaklı çözümler için doğru iş modeline sahip, ticarileşebilir ürünler aranacaktır.

İş Fikri İle İlgili Eğitim Programı

*İş modeli, Pitching, Sunum hazırlama gibi eğitimlerle Demoday’a hazırlanmanız sağlanacaktır.

Yatırımcı Görüşmeleri

*Programı tamamlayan girişimciler Demo Day etkinliğinde projelerini yatırımcıya sunacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

Bilişim Vadisi’nden Girişimcilere Kaçırılmayacak Bir Çağrı Var hey2 1024x1024

Türkiye’nin Uzay ve Havacılık Temalı İlk Bilim Merkezi GUHEM Açıldı

0

Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk merkezlerinden biri olan GUHEM (Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle hayata geçirildi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi’yle bütünleşik bir yapıda inşa edilen, BTSO, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde kente kazandırılan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, törenle kapılarını uzay ve havacılık meraklılarına açtı. Zeplin şeklindeki mimarisiyle kente görsel anlamda da değer katan GUHEM’in açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Vali Yakup Canbolat, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman çok sayıda davetli katıldı.

GUHEM’in açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, özellikle son iki yüz yılda dünya hâkimiyetine sahip ülkelerin, hep bilime önem veren teknolojik gelişimi sağlayan ülkeler olduğunu, Türkiye’de de bilim ve teknolojiye verilen önemin her zamankinden daha fazla olduğunu söyledi. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında söz sahibi olması noktasında gece gündüz mesai harcadığı için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür eden Başkan Aktaş, “Tabii ki bu çalışmaların, bu gayretlerin meyvelerini bugün bir bir topluyoruz. Özellikle savunma sanayi, bilişim ve yazılım alanlarında yerli ve milli teknoloji ürünleri üreten firmalarımız, kurumlarımız her geçen gün artıyor. Artık insansız hava araçları, helikopterler, yerli uydular üretebiliyor ve bunlara yerli yazılımlar yükleyebiliyoruz. Bu alanlarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına giriyoruz. Bu atılımı sürdürebilmemiz için Ar-Ge çalışmalarına daha da ağırlık vermeli ve firmaları teşvik etmeliyiz. Bu alanlarda yetişmiş insan kaynağı da çok önemli. Geleceğimiz gelecek nesillerin elinde. Gençlerimizi, çocuklarımızı bu alanlara yönlendirerek kendi insan kaynağımızı üretebiliriz” dedi.

Mimarisiyle de dikkat çeken GUHEM, uluslararası jüri kurulu tarafından bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödüllerinde (European Property Awards 2019) “Kamusul Yapılar” kategorisinde ödüle layık görüldü. GUHEM’de, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim simülatörleri, uzay inovasyon merkezi bulunuyor.

Hayalini Gerçekleştirebileceğin Star BİGG Başvuruları Başladı

0

Teknoloji girişimcilerine 200.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlayan Tübitak BİGG programına başvur YTÜ Teknopark desteğiyle fikrin büyük, hayalin gerçek olsun!

Son başvuru tarihi 16 Kasım Pazartesi!
Başvuru için tıklayınız!

Bireysel Genç Girişim (BiGG) adıyla anılan TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) 1512-Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini desteklemektedir. BiGG Programı girişimciliğin özendirilmesini ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını amaçlamaktadır.Bu amaç doğrultusunda BiGG 2020 yılının birinci çağrısına çıkılmaktadır.

1. Aşama faaliyetlerini yürütmek üzere seçilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları açılan bu çağrı kapsamında kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile iş fikri başvurularını kabul edecektir. Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama kapsamında; girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin bir hızlandırıcı program dahilinde doğrulanması ve TÜBİTAK’a 2. Aşama başvurusu yapacak iş planlarının belirlenmesi faaliyetlerini yürütecektir.İş fikrinin teknik ve ticari açıdan doğrulanması sürecini içeren hızlandırıcı programında, Uygulayıcı Kuruluşlar girişimcilere mentorluk, iş birliği ağlarının kullandırılması, iş planı hazırlama desteği, vb. hizmetler sağlayacaktır.

1. Aşama sonunda hazırladığı iş planı BİGG Uygulayıcı Kuruluşu tarafından onaylanan girişimciler, Programın 2. Aşama başvurusunu TÜBİTAK’a yapacaktır. İş planları, TÜBİTAK tarafından yürütülecek 2. Aşama panellerinde değerlendirilecektir. 2. Aşama desteği almaya uygun bulunan girişimcilerden Teknogirişim Sermayesi Desteği’nden faydalanmak üzere şirket kurmaları istenecektir.

TÜBİTAK’ın BiGG programı ve 2020-1 Çağrı dokümanı hakkında detay için tıklayınız!

Hayalini Gerçekleştirebileceğin Star BİGG Başvuruları Başladı yildizteknopark


“Yeşil Enerjiye Geçiş İçin Dijital Dönüşüm” Çağrısı İşbirliği Platform Kayıtları Açıldı

0

ERA-Net Smart Energy Systems’in yeşil enerjiye geçiş için dijital dönüşüm konulu 2020 yılı çağrısı, gelecekteki enerji sisteminin, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve yeni bir pazar tasarımına büyük ölçüde dayalı olarak daha dağınık bir yapıda olacağı noktasından hareketle, yerel ve bölgesel düzeyde enerji sistemlerini optimize etmek ve bunları güvenli/esnek bir Avrupa enerji sistemine bağlamak için yeni teknolojik seçeneklerin ve iş süreçlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Kasım ayında başvurulara açılması öngörülen çağrının bütçesi 29 Milyon Avro olacaktır. Çağrıya yönelik detaylı bilgiler sayfasında yayınlanacaktır.

Platforma kayıt olarak:

İşbirliği ilgi alanlarınızı ve uzmanlığınızı paylaşabilirsiniz

Proje konsorsiyumlarına yönelik ortak arama faaliyetlerinde bulabilirsiniz

Profiliniz veya işbirliği teklifinizle ilgilenen taraflarla iletişime geçme imkanı elde edebilirsiniz

İşbirliği Platform Sayfası için: https://jpp-ses-matchmaking-micall20.eranet.b2match.io/

Soru ve görüşleriniz için ncpenergy@tubitak.gov.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz

* ERA-Net Smart Energy Systems ortak adıyla faaliyetleri yürütülen Era-Net Smart Grids Plus, EN SgplusRegSys ve EnerDigit projeleri Ufuk 2020 programı kapsamında desteklenen Era-Net co-fund projeleridir.

“Yeşil Enerjiye Geçiş İçin Dijital Dönüşüm” Çağrısı İşbirliği Platform Kayıtları Açıldı smart house 1024x1024

Antalya OSB Teknopark’ın İlk Firması Yaşam Hastaneleri

0

Antalya OSB Teknopark, ilk firma kabulünü sağlık alanında yaptı. Antalya Yaşam Hastaneleri Grubu, Antalya OSB Teknopark bünyesinde kuracağı tesiste, ileri teknoloji tıbbi cihazların Ar-Ge çalışmalarını yapacak.

Teknoloji geliştirme bölgesi ilan edilen 52 dönümlük alanın bir kısmını, Ar-Ge çalışmaları yürütecek firmalara kendi tesislerini kurmaları için ayırarak, girişimcilik ekosisteminde hızlı bir büyüme gerçekleştirmeyi hedefleyen Antalya OSB Teknopark, ilk firma kabulünü sağlık sektörünün Antalya’daki öncü markalarından Antalya Yaşam Hastaneleri Grubu ile yaptı. Antalya OSB sınırları içerisindeki bir dönümlük alana kuracakları tesiste,  ileri teknoloji tıbbi cihaz ve yazılımlarının Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirecek olan Antalya Yaşam Hastaneleri Grubu, söz konusu girişimleriyle 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında sağlanan destek ve teşviklerden faydalanarak, sağlık sektörüne yerli ve milli teknolojiler kazandırmak için önemli bir yatırım yapacak.

Antalya OSB Teknopark’ın İlk Firması Yaşam Hastaneleri osbyasam 1024x712

Antalya’dan “KOBİ’lerde Yapay Zeka İnisiyatifi”

0

ANTALYA Bilim Üniversitesi, Antalya OSB Teknopark, BAKA, BAKSİFED, ANTGİAD ve GOSD, yapay zeka ve ilgili teknolojileri KOBİ‘ler ölçeğinde geliştirmek, yaygınlaştırmak ve erişebilir kılmak için KOBİ’lerde Yapay Zeka İnisiyatifi‘ni başlattı. İnisiyatifin ilk toplantısı Antalya OSB Teknopark ev sahipliğinde gerçekleşti.

Antalya‘nın önde gelen kurum ve kuruluşları, yapay zekanın iş dünyasının her kademesine nüfus etmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerde gelişen teknoloji ve yapay zeka konularında farkındalık oluşturmak, iyi ve örnek uygulamaları firmalara entegre etmek ve bu konuda ihtiyaca yönelik projeler geliştirmek için güç birliği yaptı. Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya OSB Teknopark, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED), Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) ve Genç Organize Sanayi Derneği‘nin (GOSD) katılımıyla oluşturulan KOBİ’lerde Yapay Zeka İnisiyatifi, ilk toplantısını Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında, Dr. Ali Cem Başarır moderatörlüğünde gerçekleştirdi. ‘Herkes İçin Ulaşılabilir ve Kullanılabilir Yapay Zeka’ mottosu ile kurulan platformun ilk toplantısında, inisiyatifin hareket tarzı ve stratejileri belirlenirken, somut projelerin de ivedilikle sahaya entegre edilmesi kararlaştırıldı.

Antalya’dan “KOBİ’lerde Yapay Zeka İnisiyatifi” antal1

Ar-Ge 250’de Zirve, Savunma Sanayinin Mihenk Taşı TUSAŞ’ın Oldu

0

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasına göre 2019 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket, 3 milyar 14 milyon lira ile Ar-Ge alanındaki harcamalarını geçtiğimiz yıla göre yüzde 91,2 artıran TUSAŞ oldu. Ar-Ge 250 Araştırması’nın ilk 10’unda savunma ve havacılıktan 5, otomotivden 3, beyaz eşyadan 1, telekomdan 1 şirket yer alırken ilk 50’de ağırlığını hissettiren sektör yine savunma sanayii oldu. Araştırmada savunma sanayinin yıldızları ASELSAN ve ROKETSAN, TUSAŞ’la birlikte ilk üçte yer alan isimler oldu.

Türkiye’de Ar-Ge hafızasını yaratmak vizyonu ile yola çıkan “Turkishtime Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması”, yedinci yılında da en kapsamlı Ar-Ge tablosunu çıkararak 2019 verileri ile Türkiye’nin Ar-Ge karnesini hazırladı.

Bu yılki rapor; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların Ar-Ge 250 araştırması kapsamında yaptıkları bildirimler ile Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yola çıkılarak hazırlandı. Araştırmanın temeli ise; firmaların 2019 yılında Ar-Ge harcamaları, 2020 yılı için planlanan Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge personel sayısı, 2019 yılında Ar-Ge merkezlerinde alınan; patent sayısı, faydalı model sayısı, tasarım tescil sayısı, marka sayısı ve 2019 yılı Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranı oluşturdu.

Uluslararası Smart Manufacturing Matchmaking 2020 Etkinliği

0

Uluslararası Smart Manufacturing Matchmaking 2020 Etkinliği Antalya Teknokent eş organizatörlüğünde gerçekleşiyor.

Etkinliğin ana konuları;

Dijitalleşme
Katmanlı Üretim
Endüstriyel Nesnelerin İnterneti
Siber Güvenlik ve Bulut
İnsan Makine Arayüzleri
Lista Elementi
Simülasyon
Otonom Robot
Otonom Üretim

Kayıt için son tarih 31 Ekim 2020!

Detaylı bilgi için tıklayınız!

Uluslararası Smart Manufacturing Matchmaking 2020 Etkinliği Ek3nl8BXUAA6VQ7 1024x1024

Siber Güvenlik Hackathonu İçin Geri Sayım Başladı

0

Hackathor, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından desteklenen, Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenecek olan bir Siber Güvenlik Hackathonudur. Hackathon belli bir ortak fikre sahip insanların belirli bir süre içerisinde, takım çalışması halinde inovatif fikirlerini kodlara dökme hali olan bir nevi maratondur. Üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler, Siber Güvenlik alanındaki problemlerin çözümüne yönelik ya da yeni bir fikir olarak proje geliştirirler ve etkinlik sonunda projelerini siber güvenlik sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan jüriye sunarlar. Yarışmacı ekipler, 36 saat sürecek Hackathor’da projelerini hazırlarken aynı zamanda eğitimlere katılacak ve mentor desteği de alacaktır.

İlki 2019 yılında yine Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Bilkent Genç Girişimciler Kulübü tarafından gerçekleştirilen <Hackathor> bir öğrenci kulübü ile düzenlenen ilk temalı hackathon olma özelliğine sahiptir. Hackathor bu yıl online gerçekleştirilecektir.

28 – 29 Kasım tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleşecek, 36 saatlik #HACKATHOR Siber Güvenlik Hackathonu için son başvuru 1 Kasım 2020!

Detaylı bilgi için tıklayınız!

Siber Güvenlik Hackathonu İçin Geri Sayım Başladı Ekran Resmi 2020 10 21 09

İzmir Teknopark’taki MTR Firmasından “Denizcilere ‘sanal gerçeklikle’ Eğitim” İlgi Görüyor

0

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) bünyesindeki İzmir Teknopark‘ta faaliyet gösteren MTR Bilişim Eğitim ve Danışmanlık firması, online denizcilik eğitimleri üzerine hizmet sunuyor. 

Denizcilik firmalarına kurumsal akademi konusunda destek sağlayan şirket, firmaların ihtiyaçlarına göre teknoloji de geliştiriyor.

Uzaktan eğitimin ilgi gördüğü bu dönemde yeni teknolojileri hayata geçirdiklerini anlatan firmanın kurucu ortaklarından Özgür Alemdağ:

KOSGEB desteğiyle hayata geçirdiğimiz VR tabanlı operasyon eğitimlerimiz bunlardan biri. Özel geliştirdiğimiz bu yazılımda ciddi bir simülasyon teknolojisi var. Öğrenciler ve gemi adamları gemi üzerinde yapmak zorunda oldukları bazı küçük operasyonları bu gözlüğü takarak yapabiliyor. Herhangi şekilde büyük simülasyon maliyetlerine katlanmadan geminin üstündeymiş gibi eğitimlerini gerçekleştiriyorlar. Bu da beceri geliştirilmesinde çok etkin bir yöntem.” açıklamalarında bulundu.

Gemi üzerindeki demirleme, acil müdahale gibi işlemleri sanal ortama taşıdıklarını, müşterinin talebine göre alternatif senaryoları da uyarlayabildiklerini vurgulayan Alemdağ, uygulamanın maliyetinin alternatiflerine göre çok daha uygun olduğunu kaydetti.

AA muhabirine konuşan Alemdağ,

Türkiye’de denizcilik anlamında online eğitim veren bir kuruluş olduklarına değinerek; “Biz bu projeye başladığımızda özellikle yazılım, bilgisayar ve gözlük tarafında ciddi bir başlangıç maliyetiyle karşılaştık. Proje haline getirdikten sonra bunu gemi üzerindeki kritik operasyonları bir şekilde VR tabanlı eğitim simülasyonuna çevirdik. KOSGEB’e başvurduk ve onlardan olumlu dönüş aldık. Bu sayede bir çok yazılımı ekipman maliyetini hatta personel desteğini alarak projemizi tamamladık. Şimdi bunu uluslararası bir ürün olarak piyasaya sunduk.” diye konuştu.

Alemdağ, Türkiye’de halen 35’in üzerinde firmaya hizmet verdiklerini, önümüzdeki yıllarda yurt dışında da öne çıkmayı hedeflediklerini vurguladı.

Halen Almanya ve Yunanistan‘daki firmalarla da çalıştıklarını anımsatan Alemdağ, “Yunanistan’da bir eğitim merkezinde kurulu sistemimiz var. Hedefimiz içerik ve inovatif teknolojiler tarafında dünyada ismi anılan firmalar arasına girmek. Yaptığımız işler ses getiriyor. Devlerle yarışıyoruz ve o devlerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız!

İzmir Teknopark&#8217;taki MTR Firmasından &#8220;Denizcilere &#8216;sanal gerçeklikle&#8217; Eğitim&#8221; İlgi Görüyor 5f870ea1c03c0e2904745ffd
İzmir Teknopark&#8217;taki MTR Firmasından &#8220;Denizcilere &#8216;sanal gerçeklikle&#8217; Eğitim&#8221; İlgi Görüyor Ekran Resmi 2020 10 16 09

Samsun Teknopark Kalite Yönetim Sistemleri Projesinin İlk Eğitimini Tamamladı

0

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Samsun Teknopark Kalite Yönetim Sistemleri’ projesi kapsamında temelden başlayarak bir sistem bütünü oluşturulması planlanıyor. Bu sistem içerisindeki ilk ve temel eğitim olan ISO 9001 eğitimi Ekin Danışmanlık Kurucu Ortağı Pelin Koca tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Samsun Teknopark, OMÜ-TTO ve firma personellerinin katıldığı eğitim 3 gün sürdü. Eğitimler ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı Eğitimi ile devam edecek.

Samsun Teknopark Kalite Yönetim Sistemleri Projesinin İlk Eğitimini Tamamladı 141020 175057

DÜ Teknokent’teki Sağtek Firmasından Epilepsi Hastaları İçin “Akıllı Bileklik”

0

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) akademisyenleri tarafından, epilepsi hastalarını nöbet geçirmeden önce uyaran akıllı bileklik ve yazılım geliştirildi.

DÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyet yürüten Sağtek firması, 3 yıl önce TÜBİTAK desteği ile başlatılan projede, IOT teknolojisi kullanarak akıllı bileklik üretti.

DÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eşref Akıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birinin epilepsi olduğunu belirterek, bu rahatsızlığın doğuştan ölüme kadar her dönemde yaşanabildiğini söyledi.

Özellikle ailelerin, bu durumdaki çocuklarını okula gönderme ve dışarıya çıkarma konusunda endişe yaşadığını dile getiren Akıl, “Epilepsi hastaları yalancı nöbetler geçirebiliyor ve bu yalancı nöbetlerle ilaç dozları artıyor. İlaç dozları artınca yan etkileri de artıyor. Eğer gerçek nöbetle yalancı nöbeti ayıracak bir sistem bulursanız ilacı azaltmış olursunuz.” dedi.

Hastaların nöbet geçireceğini önceden tahmin edebilmesinin önemine değinen Akıl, şöyle konuştu:

“Bu bileklikte veriler yapay zeka ile işlenerek, epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetler ayrıştırılıyor ve kriz gelmeden 180 saniye öncesine kadar erken uyarı alarmı oluşturuluyor. Bu sayede hastanın bulunduğu yerde kendini güvenli bir pozisyona alması sağlanıyor. Ürün epilepsi hastalığının teşhis ve takip aşamasında hasta doktor arasında güvenli bilgi paylaşımı da sağlayacak. Kullanılacak ilaç dozları ile etkin hasta takibi yapılmasına imkan sunacak.”

“Epilepsi hastaları asker olamıyor, ehliyet alamıyor, bir sürü sosyal maliyeti oluyor.” diyen Akıl, yalancı nöbetlerle epilepsi tanısı alıp yıllarca tedavi alan hastaların varlığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu bileklik sayesinde bunların çoğu kalkacak. Bu bilekliğin hem ekonomiye hem de hasta sağlığına büyük katkı yapacağını düşünüyoruz. Hiçbir yalancı nöbetin aynı sarsıntıyı yapmadığını kaydettik ve bunu şimdi bir sistem haline getirerek insanların hizmetine sunduk. Buna benzer bir sisteme de literatürde rastlamadık.”

DÜ Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ata Akıl ise ilk başta 30 saniyelik bir erken tespitin kendileri için yeterli olacağını düşündüklerini ama gelinen noktada 3 dakikaya yakın erken epilepsi tanısını kalp hızı değişkenliğiyle tespit edebildiklerini anlattı.

Akıllı bilekliğin hem hastaların tespitinde hem de ailelerini uyarma noktasında ciddi katkı sunacağını düşündüklerine işaret eden Akıl, “Bu bize tanı koyma kolaylığı sağlayacak. Ayrıca tanı konulan hastalarda herhangi bir kaza ve sakatlanmaya engel olmasını planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Projede görev alan Dr. Yasin Sönmez, 3 yıl önce bir fikirle başlayan epilepsi hastaları için yapay zeka destekli nöbet uyarı cihaz ve yazılım projesinin bugün ilk prototiplerinde yapılan testlerin başarılı sonuçlandığını vurguladı.

Türkiye’de 700 bin, dünyada 50 milyon epilepsi hastası bulunduğuna dikkati çeken Sönmez, şu bilgileri aktardı:

“Geliştirdiğimiz bileklikle tüm epilepsi hastalarına müjde verebiliriz. Artık gereksiz ilaç kullanımı olmayacak ve hastaların yaşam konforu artacak. Ayrıca krizin önceden tespitiyle epilepsi hastası araba kullanabilecek, sosyal hayata katılabilecek. Bu sistem çok yüksek fiyatlara ithal edilen ilaçların dozlarını düşürecek. Böylece ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Bunun yanında hasta konforunu da arttıracak, bireyler sosyal hayata katılıp çalışma yapabilecek.”

DÜ Teknokent’teki Sağtek Firmasından Epilepsi Hastaları İçin “Akıllı Bileklik” Download 3 1 1024x576
Diyarbakır Dicle Üniversitesi TEKNOKENT, IOT teknolojisi kullanarak epilepsi hastalarını nöbet öncesi uyaran akıllı bileklik geliştirdi

Bilişim Vadisi’nde Yerli ve Milli ‘Kuvöz Havası’

0

Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezi niteliğindeki Bilişim Vadisi’nde yer alan Argetech firması cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak, ithal ikame koruyucu bir ekipmanın geliştirilmesini sağladı. Argetech firması tarafından yerlileştirilen Pandemik Anti Kontaminasyon Cihazı’nın (Pak-C), yüzde 95 filtrasyonla kuvöz havası oluşturduğu duyuruldu.

Bilişim Vadisi’nden yapılan açıklamaya göre, Pak-C, kullanıcıların konforlu, izole ve güvenli bir ortamda görevlerini yerine getirmeleri için geliştirildi. Kat kat maske veya siperlikler yerine daha kullanışlı bir sistemde tasarlanan Pak-C, 3 aylık tasarım sürecinin ardından gerekli test ve değerlendirmelerden geçtikten sonra TSE EN 12941 sertifikasını aldı.

Pak-C, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezi niteliğindeki Bilişim Vadisi ile burada yer alan Argetech’in ortak projesi olarak hayata geçiriliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da projeye destek verdi.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Pak-C benzeri ürünlerin Türkiye’de üretiminin olmadığını belirterek “Bu ürün daha önce ithal ediliyordu. Tüm sistemi satın almaya kalksanız yaklaşık 2400 euro gibi bir faturayla karşı karşıya kalacaksınız. Biz çok daha uygun maliyetlerle geliştirdik” dedi. Pak-C’nin sağlığın yanı sıra enerji, madencilik ve gemi sektöründe kullanılabildiğine işaret eden İbrahimcioğlu, 200 Pak-C’yi Sağlık Bakanlığı’na hediye edeceklerini bildirdi.

BİGG Cube Incubation’a Başvurular Başladı!

0

Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikrini Teknopark İstanbul’un sunacağı kapsamlı destek programı ve TÜBİTAK’tan ön ödemeli 200 bin TL hibe ile ticarileştirebilirsin.

Teknopark İstanbulYeditepe Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğinde yürütülen BİGG Cube Incubation programında girişimcilere verilecek birçok desteğin yanında;

• BİGG Mevcut Durum Analizi,
• BİGG Mevcut Stratejik Durum Analizi,
• Girişimcilik Yeteneği Ölçümlendirme,
• İş Fikri Doğrulama Çalışmalar,
• Teknopark İstanbul Firmaları ile Eşleştirme Çalışmaları,
• Ekip Kurma ve Yönetme Eğitimi,
• Mentorluk ve Danışmanlık,
• Islak kuru laboratuvar ve temiz oda,
• Prototip Atölyesi,

desteği verilecek.

Program sonunda TÜBİTAK BİGG panelinde başarılı olan girişimciler; Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı kuluçka merkezlerinden biri olan Cube Incubation’ da yer alarak Teknopark İstanbul’un desteklerinden faydalanabilecek.

Detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz veya hemen başvurmak için bigg.cubeincubation.com web sitesi ziyaret ediniz!
Detaylı bilgi için tıklayınız!

BİGG Cube Incubation’a Başvurular Başladı! cube

Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi “Fikrine Sağlık” Çağrısı Devam Ediyor

0

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak belirlenen yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ülkemizin COVID-19 salgını ile mücadelesine katkı vermek; salgının toplumda yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını sağlamak, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla ve ODTÜ Teknokent işbirliği ile Salgın Hastalıklar Çağrısı tamamlayan Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi şimdi yeni genel Sağlık Projeleri ile bir çağrı daha çıktı.

2.dönem başvuruları için son tarih 25 Ekim 2020!

Başvuru ve detaylar için tıklayın!

Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi &#8220;Fikrine Sağlık&#8221; Çağrısı Devam Ediyor EjybMf3WkAEnkin

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; Bilişim Vadisi’nde Tasarım Kümelenmesi Açılacak

0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilişim Vadisi‘nde tasarım stüdyoları, iş geliştirme merkezi, prototip üretim atölyesi ve sergi alanı yapılarının olacağı Tasarım Kümelenmesi’nin kasımda açılacağını açıkladı.  

Bakan Varank, video konferans yöntemiyle katıldığı, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından düzenlenen 13. İstanbul Moda Konferansının açılışında konuştu. Hazır giyim sektörünün tedarik stratejileri, sürdürülebilirliği ve dijitalleşmeye uyumu gibi alanlarda yeni fikirlerin tartışılacağı konferansa, bu sene ilk defa gençlerin de dahil olacağına dikkati çeken Varank, sektörün gelecek dönem yol haritasında, gençlerin bakış açısı ve enerjisinin de yönlendirici olacağını ifade etti.

Bakanlık olarak stratejik bir adım atıldığını kaydeden Varank, “Bilişim Vadisi bünyesinde Tasarım Kümelenmesi kuracağız. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, kasım ayında bu merkezin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu kümede; tasarım stüdyoları, iş geliştirme merkezi, prototip üretim atölyesi, sergi alanı gibi yapılar kurarak, tasarımla sanayiyi güçlü etkileşime geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Varank, tasarım stüdyolarına, multi-disipliner becerileri olan profesyonel tasarımcıları çekmek istediklerini belirterek, “Tekstilden hazır giyime, akıllı teknolojilerden grafiksel ara yüz tasarımına kadar farklı alanlarda çözümler sunan kabiliyetleri sanayiyle buluşturacağız. İş geliştirme merkezinde, yeni mezun tasarımcılara işlerini olgunlaştırana kadar ev sahipliği yapacağız.

Prototip üretim atölyemiz herkese hizmet verecek.” dedi.

Bireysel girişimciler, lise ve üniversite öğrencileri, ürün tasarımcıları, KOBİ’ler, kurumsal firmaların bu atölyeden faydalanabileceğine dikkati çeken Varank, “Tasarım kümelenmesi, dijitalleşme ve elektronik ticaretin sunduğu imkânlarla, geliştirilen ürünlerin daha geniş pazarlara ulaşmasına katkı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgınının ilk dönemlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla 65 yaş üstü vatandaşlara kolonya ve maske dağıtımı yapıldığını anımsatan Varank, “Bu dönemde özel sektörümüzle yakın iş birliği içinde çalıştık ve TGSD, birçok paydaşla çok katkı sağladı. Burada 40 milyon maske dağıttık, 6 milyon yaşlımızın evine ulaştık. TGSD’ye burada sunduğu katkı için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

X