İTÜ ARI TEKNOKENT’te 3D Koronavirüs Maskesi Ürettiler

0
324

Türkiye’de koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken sağlık çalışanları da koronavirüse yakalanmamak için koruyucu kıyafetler ve maskeler kullanımına dikkat ederken ihtiyaç görülen maskeler için virüsle mücadele eden doktorların korunması için birçok kuruluş ve atölye üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla koruyucu yüz maskesi üretmek için kolları sıvadı.

Üç boyutlu yazıcılarla koruyucu yüz maskesi üreten yerlerden biri de İTÜ ARI TEKNOKENT’te yer alan İTÜ Magnet Fab Tridi Dijital Üretim Merkezi. Bu merkezde üç boyutlu yazıcılarla örnek olarak üretilen 15 maske test için İstanbul’da bulunan iki hastanenin doktorlarına ulaştırıldı ve teknokent bünyesinde 40’a yakın üç boyutlu yazıcı olduğunu söyleyen İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, “Koronavirüsün Avrupa’da yayılması üzerine birçok firma sorunlara yerel çözümler sağlamak için üç boyutlu yazıcılarla koruyucu yüz maskeleri üretmeye başladı. Bu teknikle koruyucu maske üreten grupların çalışmalarını ve tasarımlarını inceledik. Tasarımımızı oluşturup ilk etapta 15 adet maske ürettik. Maskeleri İstanbul’da bulunan iki hastanenin doktorlarına ulaştırdık. Doktorlar koruyucu yüz maskelerini test ettiler. Test sonuçlarına göre tasarımlara son halini verdik.

İTÜ Magnet Fab Tridi yöneticisi Sultan Nurbulut ise sözlerine şöyle devam etti: “Yüz koruyucu maskeler sağlık çalışanlarını çeşitli sıvılardan koruyabiliyor. Proje kapsamında günde 400 maske üretmeyi hedefliyoruz.” açıklamalarında bulundu.